Δράση ΜΝΑΕ: Η ζωή μας …δύο ρόδες

Παρουσίαση της δράσης ΜΝΑΕ: Η ζωή μας …δύο ρόδες

Την Τρίτη 9 Μαΐου 2023 οι μαθητές της Α’ Λυκείου του 7ου εσπερινού Επα.λ. Αθήνας παρουσιάσαμε την δράση ΜΝΑΕ με τίτλο: «Η ζωή μαςδύο ρόδες» που υλοποιήσαμε με την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού Ελένης Κύτταρη κατά το σχολικό έτος 2022-2023.

Ο προβληματισμός μας αφορά στα ζητήματα οδικής ασφάλειας και πιο συγκεκριμένα σε θέματα οδήγησης δίτροχων. Διαβάσαμε έρευνες, μελέτες και στατιστικές ατυχημάτων και αναρωτηθήκαμε : «Γιατί τόσα ατυχήματα;» Συζητήσαμε για τα αίτια, τις συνέπειες και την πρόληψη των ατυχημάτων. Σχεδιάσαμε κι εκτυπώσαμε αφίσες, ημερολόγια και σελιδοδείκτες που αφορούν στη δράση μας για να διανείμουμε στους συμμαθητές μας. Τυπώσαμε μπλούζες και προσωπικές ταυτότητες με το όνομα της δράσης μας. Εκτυπώσαμε έντυπο κυκλοφοριακής αγωγής δικύκλων. Αγοράσαμε αλκοολόμετρα και φυσικά κάναμε έρευνα πεδίου στους πολυσύχναστους δρόμους γύρω από το σχολείο μας για να καταγράψουμε τις παραβάσεις. Τέλος, καλέσαμε ειδικούς κι ενημερώσαμε τους συμμαθητές μας για τη δράση μας σε εκδήλωση στον αύλειο χώρο του σχολείου.

Ελένη Κύτταρη

Υπεύθυνη Δράσης ΜΝΑΕ

Δείτε περισσότερα εδώ: Η ΖΩΗ ΜΑΣ … ΔΥΟ ΡΟΔΕΣ

Δείτε παρακάτω ένα μικρό video από τη Δράση “Η ΖΩΗ ΜΑΣ ΔΥΟ ΡΟΔΕΣ”: