10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού – Ευρωπαϊκή ΗμέραΣχολικού Αθλητισμού 2023

Στο πλαίσιο του εορτασμού της 10ης Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού την Παρασκευή 29 Σεπτεμβρίου 2023 oi μαθητές και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας διοργάνωσαν αθλητικές δραστηριότητες.
Με κοινό σύνθημα «Η Κίνηση δίνει Ζωή» και στόχο την ανάδειξη της ωφελιμότητας της άθλησης στη σωματική και πνευματική υγεία υλοποιήθηκαν οι ακόλουθες δράσεις στο σχολείο μας.
– οι μαθητές επιδόθηκαν σε ασκήσεις καλλισθενικής γυμναστικής υπό την καθοδήγηση μαθητή της Β’ Τάξης του σχολείου μας, ο οποίος είναι πιστοποιημένος εκπαιδευτής καλλισθενικής γυμναστικής.
-εκπαιδευτικοί και μαθητές συμμετείχαν σε αγώνες ποδοσφαίρου και καλαθοσφαίρισης που υλοποιήθηκαν στον προαύλιο χώρο του 7 ου  Εσπερινού Επα.Λ Αθήνας.

Ελένη Κύτταρη