Δράση – Παρουσίαση Τομέα Υγείας

Την Τρίτη 27/2/2024, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας παρουσίαση με θέμα την αντιμετώπιση και πρωτοβάθμια εκτίμηση του τραυματία στα πλαίσια του μαθήματος Πρώτες Βοήθειες, για τις Β και Γ τάξεις του τομέα Υγείας Πρόνοιας και Ευεξίας.
Ο Προνοσοκομειακός Διασώστης Μπαξεβάνης Φώτης, μας μίλησε για την εκτίμηση της σκηνής ενός ατυχήματος, κάνοντας triage (διαλογή). Επίσης, ακολουθώντας το Αγγλικό αλφάβητο A, B,C, D, E, έδειξε τον τρόπο εκτίμησης ασθενούς, βάζοντας σε προτεραιότητα την αντιμετώπιση της αιμορραγίας.
Ο εισηγητής είναι Προνοσοκομειακός Διασώστης ΕΚΑΒ, Εκπαιδευτής ERC, ETS, NAEMT και MSc Adult Education και αποτελεί ιδρυτικό μέλος της Ελληνικής Εταιρίας Επείγουσας Προνοσοκομειακής Φροντίδας.
Την εκδήλωση οργάνωσε και επιμελήθηκε η εκπαιδευτικός του Τομέα Υγείας Πρόνοιας και Ευεξίας του σχολείου μας, κα. Γιαννόπουλου Αγγελική, ΠΕ 87.02